Drodzy Rodzice!

Przed nami znów bardzo trudny czas. Nasze dzieci nie będą mogły uczęszczać do przedszkoli, czy szkół. Spotykać się ze swoimi kolegami i koleżankami. Rozwijać swoich umiejętności, poszerzać wiadomości. Spróbujmy zamienić ten czas na OKRES DOBREJ ZABAWY, MIŁOŚCI I CZUŁOŚCI. Poznajmy się z naszymi dziećmi na nowo. Nie zapominaj, że dzieci z grupy ryzyka dysleksji muszą systematycznie ćwiczyć. Wykorzystajmy ten czas na naukę w formie zabawy. Proponuję Państwu kilka ciekawych ćwiczeń/zadań, które będziecie mogli wykorzystać w okresie świątecznym :) Zapraszam do lektury :

WSPÓLNE PRZYGOTOWYWANIE DEKORACJI

Usiądźcie przy stole i zaplanujcie ze swoimi dziećmi w jaki sposób moglibyście udekorować swój dom. Może wykonacie:

  • wiosenny wieniec na drzwi z gałązek wierzby ozdobiony przepięknymi kwiatami, ptaszkami czy motylkami. Materiały możecie pozbierać podczas spaceru do pobliskiego parku, lasku.
  • Wielkanocne gałązki w wazonie ozdobione przepięknymi jajkami wykonanymi z papieru
  • kwiatowy ogródek, który wniesie do Waszego do domu powiew wiosny i ciepła. Możecie również zasadzić rzeżuchę i obserwować jak rośnie
  • tuż przed świętami wspólnie możecie dowiedzieć się w jaki naturalny sposób można ozdabiać jajka. Przygotujcie materiały i do dzieła. Podczas poszukiwań możecie zadzwonić do babci czy starszej cioci, które na pewno chętnie podzielą się z Wami swoją wiedzą. Do tego będzie im bardzo miło, że o nich myślicie i pamiętacie.

PIECZENIE BABECZEK/ CIASTECZEK ŚWIĄTECZNYCH

Zaproście swoje pociechy do kuchni i zaproponujcie wspólne pieczenie. Pewnie będzie dużo bałaganu, ale także dobrej zabawy :). Dziecko może czytać przepisy, dodawać produkty, mieszać, lepić, wykrawać, a po wstawieniu do piecyka oglądać jak rośnie i piecze się ciasto. Na końcu możecie wykorzystać swoją wyobraźnię i przepięknie ozdobić swoje dzieło.

POZNAWANIE TRADYCJI I OBRZĘDÓW WIELKANOCNYCH W POLSCE ORAZ W INNYCH KRAJACH

Wieczorem, kiedy w domu nastaje cisza i spokój, usiądźcie na kanapie i porozmawiajcie o zwyczajach świątecznych jakie znacie np. robienie święconki, Śmigus – Dyngus, Emaus, Rękawka. Możecie zrobić wspólnie plakat, który zbierze wszystkie informacje jakie Wasze dziecko zapamiętało. Zwracajcie uwagą, aby dzieci wypowiadały się całymi zdaniami.

To tylko kilka pomysłu na wspólne, atrakcyjne spędzenie czasu podczas, którego nasze dzieci będą:

  • rozwijać swoją kreatywność i twórczość
  • doskonalić małą i dużą motorykę
  • ćwiczyć czytanie i pisanie
  • poszerzać swoje wiadomości oraz słownictwo.

Opracowała:

Katarzyna Gorzko

Opublikowano 26 mar 2021