• Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi
  • 12 422 43 83,
    660 637 312
  • SPPPDDZNE na Facebook
OTOCZENIE MA ZNACZENIE - JAK EFEKTYWNIE UCZYĆ SIĘ W DOMU?

Często zastanawiamy się dlaczego naszym dzieciom brakuje chęci do samodzielnej nauki. Przeważnie w takich chwilach praca jest wymuszona, wielokrotnie przerywana i wydłużająca się, co wpływa negatywnie nie tylko na samopoczucie dziecka, ale również i rodzica. Jeśli codzienna nauka szkolna dla Ciebie i Twojego dziecka jest daleka od przyjemności warto zastanowić się nad kilkoma kwestiami.

1) Przestrzeń do nauki

Strefa nauki jest tak samo ważna jak strefa relaksu czy zabawy. Wyznaczenie stałego miejsce do pracy wprowadza stabilizację i poczucie bezpieczeństwa. Nieustanne oswajanie się ze zmieniającym się otoczeniem i panującymi w jego obszarze warunkami najczęściej jest czasochłonne, co nie sprzyja efektywnemu uczeniu się. W momencie wyznaczenia strefy pracy warto zastanowić się nad tym, jakie czynniki będą decydowały o naszym samopoczuciu, poziomie koncentracji czy komforcie psychicznym oraz fizycznym.

2) Biurko oraz krzesło

Wydawać by się mogło, że do podstawowych narzędzi pracy dziecka można zaliczyć głównie  książkę, notatnik, długopis, ewentualnie ołówek czy kredki. Nic bardziej mylnego. Biurko to tak naprawdę bezpośrednia przestrzeń pracy. Odpowiednio dobrane będzie największym sprzymierzeńcem ucznia w jego walce z przeciwnościami. Aby tak się stało musimy pamiętać, że dzieci młodsze powinny pracować przy biurku z regulowaną wysokością blatu, co ograniczy dodatkowe koszty przy nagłym wzroście młodego człowieka. Jego szerokość powinna wynosić ok. 110 cm, zaś głębokość ok 60 cm. Dla starszych uczniów zaleca się biurko w nieco większych rozmiarach dostosowanych do konkretnego wzrostu. Istotnym jest również przestrzeń nad oraz pod blatem. Ściana nad biurkiem może posłużyć jako powierzchnia do zamontowania tablicy korkowej, przydatnej do zamieszczania niezbędnych notatek. Ilość odpowiedniej przestrzeni pod biurkiem musi być wystarczająca, tak aby nogi nie były skurczone, co może powodować niepotrzebne napięcie mięśniowe i trudności z utrzymaniem właściwej postawy ciała.

Pamiętajmy, aby siedząc przy biurku mieć plecy wyprostowane, ręce swobodnie oparte o blat, a stopy o podłogę. Wytworzony kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem oraz kąt pomiędzy podudziem a łydką powinien wynosić 90 stopni. Krzesło, podobnie jak biurko, powinno być dobrane do wzrostu dziecka, tak aby stopy swobodnie opadały na podłogę. Warto zastanowić się nad modelem z regulowanym siedziskiem, zagłówkiem i podłokietnikami, co znacznie poprawi komfort pracy. Dzieci pomiędzy 5-15 rokiem życia szczególnie narażone są na wady postawy, wynikające m.in. z nieodpowiednio dobranego fotela. Niemałe znaczenie ma również odpowiednie umiejscowienie samego biurka w strefie pracy. Najlepiej aby stało ono bokiem do okna. Ważne jest jednak to, aby osoba sporządzająca notatki nie zasłaniała sobie dłonią światła dziennego. Biurko osoby praworęcznej powinno zatem stać lewym bokiem do okna, a leworęcznej – bokiem prawym.

3) Oświetlenie

Należy pamiętać, iż pokój, w którym zostało wydzielone nasze miejsce pracy powinien być dość jasny, głównie doświetlony światłem dziennym. Natomiast na samym biurku zaleca się dodatkowe źródło światła emitowane z lampki. Najlepiej aby była ona umieszczona ok. 40 cm od środka właściwego pola pracy oraz ok. 40 cm przed pracującym, licząc od przedniej krawędzi stołu, a także ok. 35 cm nad płaszczyzną biurka. Błędnym jest ustawianie lampki lub innego źródła światła za plecami siedzącego przy biurku dziecka. Warto wspomnieć, iż długotrwałe korzystanie z oświetlenia sztucznego prowadzi do przemęczenia wzroku dziecka. Aby uniknąć powstawania sporych kontrastów pomiędzy doświetlonym zeszytem a blatem, powinien być on dość jasny oraz matowy. Wybór żarówki typu LED czy halogenowej lub świetlówki zależy od indywidualnych preferencji. Ważnym jest aby posiadała ona temperaturę barwową dającą neutralny kolor, przy którym oczy dziecka nie będą się tak szybko męczyły.  

 

4) Kolor ścian

Dobór odpowiedniego koloru ścian nie powinien być przypadkowy. Może on działać pobudzająco lub uspokajająco. Przyjmuje się, że kolor zielony pomaga w skupieniu o czym powinni pamiętać rodzice chcący zapewnić optymalne warunki do pracy swoim dzieciom. Oczywiście nie jest to jedyny wariant, którym powinniśmy się sugerować. Kolory mogą być różne, aczkolwiek istotnym jest aby były raczej stonowane i ciepłe o małym nasyceniu. Odradza się stosowania agresywnej kolorystyki, mogącej zaburzyć atmosferę harmonii i spokoju.

 

5) Dźwięki z otoczenia

Wszelkie docierające odgłosy z otoczenia mogą znacznie utrudnić przebieg nauki, wprowadzając niepotrzebne napięcie u dziecka. Aby uniknąć ciągłego odrywania się od pracy należy pamiętać o zamknięciu drzwi do pokoju, wyłączeniu radia lub telewizora, a czasami nawet okien, jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy. Nie wszystkie jednak dźwięki będą nam przeszkadzały o czym warto również przypomnieć. Właściwie dobrana muzyka może pomóc nam w zachowaniu odpowiedniego poziomu koncentracji przez dłuższy czas. Wybór konkretnych utworów warunkują głównie osobiste preferencje słuchacza. Nie należy na siłę zmuszać dziecka do wsłuchiwania się w melodię pianina, podczas gdy woli on np. dźwięki natury. Najważniejszym jest znalezienie takich brzmień, które będą wspomagały proces uczenia się samego dziecka. Niestety opinia czy upodobania rodzica są tutaj drugorzędne.

 

6) Porządek

Możemy zadbać o odpowiednio dobrane i doświetlone biurko, fotel z wieloma regulacjami, ciepłe i stonowane barwy ścian, a także atmosferę skupienia poprzez kojące dźwięki muzyki, jednak może być to niewystarczające jeśli wokół dziecka będzie panował bałagan. Rozrzucone kredki i zeszyty na biurku czy sterta niepotrzebnych akcesoriów wokół niego mogą skutecznie niwelować wpływ naszych starań w zapewnieniu najlepszych warunków do efektywnej i przyjemnej pracy. Porządek, bo o nim mowa, stanowi spoiwo, decydujące o tym czy zapewnione dziecku warunki odegrają swoją rolę. Bez niego nawet najdroższe biurko czy fotel mogą nie spełniać pokładanych nadziei.  

7) Odpoczynek 

Jeśli mówimy o czynnikach  wpływających na efekt nauki i jej przebieg nie można zapomnieć o chwili przerwy poza strefą pracy. Miękka pufa czy wygodny fotel to wbrew pozorom również „przybory” do nauki.  Przerwy 5 minutowe po pół godzinnych porcjach pracy dają najlepsze efekty. Mózg wówczas pracuje wydajniej, co wpływa na lepsze przyswajanie nowych informacji. Podczas przerwy można przewietrzyć pokój czy wykonać proste ćwiczenia gimnastyczne aby pobudzić nasze ciało po siedzeniu w jednej pozycji przez dłuższy czas. Dobrze również zjeść coś pożywnego, lecz w małych ilościach. Zbyt obfity posiłek w przerwie może skutkować późniejszym znużeniem. Ilość możliwości na efektywne wykorzystanie przerwy jest nieograniczona, ważnym jest aby nie była ona dłuższa niż sam czas pracy. 

autor Szymon Rozmus

Tekst opracowany na podstawie materiałów własnych

TECHNIKA POMODORO

Znasz to męczące  uczucie marnowania czasu, gdy siedziałeś nad książkami kilka godzin i  czujesz, że tak naprawdę nic nie zrobiłeś i niczego się nie nauczyłeś?  Bo albo mama zawołała na obiad, ktoś zadzwonił, albo na Twoim telefonie  ciągle pojawiały się nowe powiadomienia z TikToka lub Instagrama.

Dziś chcemy pokazać Wam technikę organizowania czasu nauki,  która może pomóc odzyskać 100% koncentrację uwagi na zadaniu. TECHNIKA  POMODORO została wymyślona przez Włocha. Jej nazwa pochodzi od  skojarzenia z klasycznym kuchennym czasomierzem w kształcie pomidora.  Metoda ta zakłada pracę w maksymalnym czasie, w którym bez przemęczenia  możesz pracować intelektualnie, czyli przez 25 minut. Krótkie przerwy  między blokami pracy pozwalają "złapać oddech". Pozbywając się wszelkich  rozpraszaczy i skupiając wyłącznie na wykonywanym zadaniu pracujesz  efektywniej, a nie więcej. SPRÓBUJCIE! A jeśli będziecie mieć ochotę  podzielcie się z nami wrażeniami w komentarzach. 

Materiał opracowała Magdalena Natanek"
PLANOWANIE NAUKI

Znajomość metod planowania nauki ułatwia  systematyczne i bezstresowe przyswajanie wiedzy. 

Oto kilka cennych  wskazówek do zaplanowania własnej naukiOpublikowano 25 mar 2020