Specjalistyczna Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi

Drodzy ósmoklasiści i maturzyści! 

Nie dość, że znajdujemy się w trudnym czasie, to  dodatkowo zbliżają się wielkimi krokami Wasze egzaminy. Wiemy, że to  może być dla Was wyjątkowo trudny moment, dlatego uruchamiamy możliwość  konsultacji z psychologiem. Zapraszamy Was serdecznie do kontaktu!


Kochani Ósmoklasiści i Maturzyści! Rodzice zdających!

Niebawem podejdziecie do ważnych egzaminów, co samo w sobie może być dla Was niełatwe i stresujące. Dla niektórych z Was oczekiwanie na moment zdawania
w tej nietypowej sytuacji, jaką jest kwarantanna, może być podwójnie trudne.
W tej sytuacji warto pamiętać o kilku rzeczach.

1.TO, ŻE NIE CHODZISZ DO SZKOŁY MOŻE POWODOWAĆ, ŻE WYDAJE CI SIĘ, ŻE BĘDZIESZ GORZEJ PRZYGOTOWANY.

Ale to tylko pozór! Pamiętaj, że egzamin, który Cię czeka, to zwieńczenie całej Twojej nauki trwającej co najmniej osiem lat. Jesteś dobrze przygotowany, a jedyne czego teraz potrzebujesz to spokojnej powtórki materiału.

2.STRACH PRZED EGZAMINEM TO NORMALNA RZECZ.

A czasem nawet pożyteczna! Pewien poziom stresu wpływa na Twoją motywację
i sprawia, że łatwiej będziesz mógł się skoncentrować na nauce. Może wydawać się to dziwne, ale rzeczywiście czasem tak jest! Potraktuj więc ten strach jako coś, co może być pomocne.

3.WYZWANIE, NIE ZAGROŻENIE.

Staraj się potraktować nadchodzący egzamin jako wyzwanie, ekscytujący czas,
w którym sprawdzisz swoje umiejętności. Wyobraź sobie ulgę po napisaniu i to, ile przyjemnych rzeczy Cię czeka, kiedy będziesz mieć to za sobą.

4.PILNE, DŁUGOTRWAŁE UCZENIE SIĘ PRZED EGZAMINEM…

… wpływa zarówno na wynik, jak i na Twoje samopoczucie. Dzięki temu masz świadomość tego, że jesteś naprawdę dobrze przygotowany! Jeśli chcesz przypomnieć sobie, co może pomóc w uczeniu się zapraszamy do naszego wcześniejszego wpisu: https://www.facebook.com/…/a.10769104490…/3882750635098782/…

5.ZWRACAJ UWAGĘ NA SWOJE NASTAWIENIE.

Ta sama sytuacja, ale z różnym nastawieniem może prowadzić do odmiennych skutków. Na przykład, gdy w sytuacji nadchodzącego egzaminu myślisz: „Uczyłem się, więc zdam”, to emocją, którą czujesz jest spokój, a to może pomóc Ci w lepszym skupieniu i przypomnieniu sobie wszystkiego, czego się uczyłeś. Natomiast myśl „Nie zdam” może skutkować poczuciem strachu, a to z kolei może zablokować Twoją wiedzę.

6.UWAŻAJ NA PUŁAPKI MYŚLOWE!

To że myślisz, że czeka Cię niepowodzenia wcale nie znaczy, że jest to prawdą lub rzeczywiście się wydarzy! Opieraj się raczej na faktach (na przykład to, jak długo się przygotowywałeś/-aś), a nie na swoich uczuciach i myślach.

7.ZRÓB EKSPERYMENT.

I wyobraź sobie, co powiedziałbyś/-łabyś swojemu przyjacielowi lub przyjaciółce, gdyby przyszedł do Ciebie z tym samym problemem, który Ty masz.

8.POMYŚL, CO JEST NAJGORSZĄ RZECZĄ, JAKA MOŻE SIĘ ZDARZYĆ.

To niezdanie egzaminu, prawda? Ale nawet jeśli to najgorsza z rzeczy, które mogą się przydarzyć, to wciąż nie jest sytuacja bez wyjścia! Egzamin zawsze można poprawić, pamiętaj o tym!

9.JEŚLI MIMO WSZYSTKO CZUJESZ SIĘ PRZYTŁOCZONY/-A, PAMIĘTAJ, ŻE NIE JESTEŚ SAM/-A! POROZMAWIAJ Z KOLEGĄ LUB KOLEŻANKĄ, RODZICEM ALBO ZGŁOŚ SIĘ DO NASZEJ PORADNI. MAMY DYŻUR TELEFONICZNY, NA KTÓRYM POROZMAWIAMY Z TOBĄ O WSZYSTKICH TWOICH OBAWACH.

Autor: Kaja Kowynia-Pietraszek
Na podstawie materiałów:

https://www.anxietycanada.com/…/fi…/Test_Anxiety_Booklet.pdf ;
http://www.ptde.org/pluginfile…/…/mod_page/content/3/143.pdf
oraz materiałów własnych.


Opublikowano 07 kwi 2020