Szanowni Państwo,

Wczoraj, to jest 30 czerwca 2022 roku, w Sali Obrad Urzędu Miasta Krakowa im. Stanisława Wyspiańskiego odbyła się uroczysta inauguracja kursów języka polskiego dla nauczycieli ukraińskich i asystentów międzykulturowych, organizowanych przez Wydział Edukacji i Specjalistyczną Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi. Oferta nauki języka polskiego spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony odbiorców, którzy wraz z zaproszonymi gośćmi licznie przybyli na ich uroczyste rozpoczęcie. Intensywna nauka w specjalnie dostosowanych do poziomu językowego grupach rozpocznie się już z początkiem lipca. Realizatorami programu są Fundacja Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja oraz firma Be Yourself.Szanownych gości oraz odbiorców kursów językowych serdecznie przywitała Pani Urszula Majcher-Legawiec, ekspert do spraw edukacji z doświadczeniem migracji, pracownik Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi oraz założyciel Fundacji Wspierania Kultury i Języka Polskiego im. Mikołaja Reja. Pani Urszula wprowadziła uczestników w klimat nauki języka polskiego poprzez żartobliwy test rozumienia i powtarzania polskich słów.


Inaugurację kursów językowych uroczyście otworzyła obecna na Sali Obrad jedna z  głównych inicjatorek ich organizacji Pani Anna Domańska, Dyrektor Wydziału Edukacji w Krakowie. Pani Dyrektor opowiedziała o szeregu działań miasta, które realizowane były na rzecz osób przybywających z Ukrainy. Wspomniała, że w krakowskich szkołach i przedszkolach uczy się aktualnie ponad 6700, które od wybuchu konfliktu przyjechały do naszego miasta. „To było ogromne przedsięwzięcie organizacyjne, ale staraliśmy się na różne sposoby pomóc dzieciom i rodzicom tych dzieci, żeby mogły się jak najlepiej odnaleźć w tej nowej rzeczywistości” – mówiła Pani Dyrektor. Dzięki tym działaniom, zaangażowaniu nauczycieli, specjalistów i nauczycieli języka polskiego jako obcego udało się otoczyć opieką dzieci, które osiedliły się w Krakowie. Powstało wiele nowych oddziałów przygotowawczych, których liczba od wybuchu wojny wzrosła z sześciu do stu na terenie całego miasta. Ważnym przedsięwzięciem było także rozwijanie na terenie krakowskich szkół asystentury międzykulturowej, czyli angażowaniem osób, które mają być dla dzieci przewodnikami po nowej szkolnej rzeczywistości, a także wsparciem dla rodziców w kontaktach z różnymi instytucjami. „Staraliśmy się korzystać z zasobu tych osób, które przyjechały do nas z Ukrainy i chciały podjąć zatrudnienie w naszych placówkach” – kontynuowała Pani Dyrektor. Stało się to motywacją do organizacji szkoleń i kursów językowych. Pani Dyrektor życzyła uczestnikom, aby ten czas był jak najlepiej wykorzystany, zarówno pod względem nauki języka, jak i poznania specyfiki pracy polskiej szkoły.Kolejną osobą, która przywitała uczestników kursu była Pani Małgorzata Niewodowska, Dyrektor Specjalistycznej Poradni Psychologiczno-Pedagogiczno dla Dzieci z Niepowodzeniami Edukacyjnymi, realizatora przedsięwzięcia. Pani Dyrektor wyraziła nadzieję, że osoby uczestniczące w kursach językowych znajdą zatrudnienie w polskich szkołach, a także Centrach Wsparcia Psycholgiczno –Pedagogicznego które aktualnie powstają przy każdej krakowskiej poradni z ramienia organizacji UNICEF.Jako drugi z organizatorów kursu uczestników przywitała także Pani Anna Ryszka, założyciel firmy Be Yourself, podkreślając wagę podejmowanych działań i wyraziła chęć wsparcia we wszystkich sytuacjach, które mogą spotkać uczestników w czasie trwania przedsięwzięcia. Pani Anna Ryszka pod swoją opiekę wzięła grupę asystentów międzykulturowych. Grupą nauczycieli zajmuje się Pani Urszula Majcher-Legawiec.Zgromadzonych gości w ich ojczystym języku serdecznie przywitał także Pan Tomasz Kobylański, główny specjalista Referatu Organizacji i Promocji Wydziału Edukacji.


Podczas spotkania przedstawione zostały także lektorki języka polskiego, które będą prowadziły spotkania w poszczególnych grupach.

Spotkanie zakończyła Pani Urszula Majcher-Legawiec słowami „Czujcie się tutaj dobrze, czujcie się tutaj chciani, witamy Was serdecznie, trzymamy kciuki za Wasz sukces i pamiętajcie, że my tylko w nim troszkę pomożemy, a Wy go odniesiecie”.


Zachęcamy Państwa do śledzenia relacji z organizowanych kursów językowych na naszej stronie internetowej i Facebooku Poradni. Przed nami wywiad z Panią Urszulą Majcher-Legawiec, przedstawienie lektorów, jak też fotorelacje z zajęć.


Relację opracowała Małgorzata Karakuszka-Baran

Zdjęcia: Magdalena Natanek

Opublikowano 01 lip 2022